Hoj Hoj,
Så var det helg igen vänner. Vad som skall göra är utspikat. Måste få loss veden från pressenningen som frysit fast på den. Sitter som satan. Konstaterat att pressenning inte är en bra lösning. I sommar ska ett skydd för veden byggas. Så stort som möjligt utan att åka i fängelse. Köper ju åtgång för ett helt år i omgångar om 10 kubik så totalt ska 40 kubik få plats. Inser att utan fängelse blir det svårt att få rum med all ved på ett ställe.
Igår kväll träffade jag hojgänget på Polhem Söder. Vi tog några öl och snackade om hojåka och lite lös planering om hojturer. Ska bli så kul att få åka tillsammans igen. Ser verkligen fram emot det. En lös planering om Åland var en på förslag. Jag ska iaf ta en tur ner till mina nyfunna vänner nere i Västervik. Verkar vara samma skrot och korn som en själv. Vi har bara träffats via FB ännu så det ska bli kul.
Tack alla ni som var med igår kväll och gjorde så ytterligare en underbar/rolig kväll kunde läggas till minnenas bibliotek.
Nä nu får det bli en kopp java till och sedan får man väl sätta igång en lägereld och ta upp övriga sysslor.
Ha de!
Du är så välkommen, det ska bli kul att träffas:)
Tackar. Ja det måste bli en resa ner i sommar.
Kul att du eldar med ved du också:)